تبریز صنعت،قالب فلزی،قالب فلزی بتن،قالب بتن،قالب بندی بتن،خاموت زن،دستگاه خم برش میلگرد،خم برش میلگرد

انواع تخته چند لایی

انواع تخته چند لایی

تخته چند لایی

تخته چند لایی در انواع مختلفی وجود دارد در این نوشته در سایت تبریز صنعت انواع تخته چند لایی مختصرا توضیح داده شده است. برای اطلاعات بیشتر مطلب”  تخته چند لایی ” را مطالعه فرمایید.

پانل های چوبی

پانل یا اوراق فشرده چوبی از فشرده شدن چوب های اوراقی و رزین تحت فشار و حرارت پرس به دست می آید . پانل های ساخته شده از این مواد در مبلمان ، کابینت سازی ، بوفه سازی ، کف پوش چوبی ( پارکت ) ، دیوار پوش و سقف های کاذب استفاده می شود . عموما 95% مواد اولیه مورد نیاز این پانل های چوبی مثل تخته خورده چوب ( نئوپان )  و ام دی اف از چوب درختان تهیه می شود . اما طی سال های گذشته تحقیقات بسیاری در نقاط مختلف جهان جهت استفاده از مواد بازیافتی و ساخت آنها به صورت اوراق فشرده چوبی به عمل آمده است . ایران نیز از این تحقیقات مستثنی نبوده است.

استفاده از الیاف کارتن باز یافتی در لایه های سطحی تخته خورده چوب ضمن اینکه کیفیت سطح تخته را بهبود می بخشد موجب کاهش مقاومت مکانیکی ، افزایش جذب و ضخامت آن می شود . امکان استفاده از الیاف چوب و الیاف باز یافتی کارتن کهنه در ساخت تخته فیبر سخت وجود دارد . از بزرگ ترین امتیازات پانل ساخته شده از دور ریز های تخته چند لایی نسبت به سایر اوراق فشرده چوبی می توان به عدم نیاز به رزین ها اشاره کرد ، چرا که پلی اتیلن موجود در ترکیب تخته چند لایی ، سبب خود چسبندگی پانل ساخته شده تحت فشار و حرارت پرس می گردد که علاوه بر کاهش خطرات ناشی از انتشار گاز های سمی مانند فرمالدئید در محیط مصرف و عدم تغییر ماده محتوی نظیر مواد غذایی ، سبب کاهش هزینه نهایی محصول بدست آمده می گردد ، چرا که حدود 35 % از هزینه های نهایی پانل های موجود ، نظیر تخته فیبر و نئوپان و یا سایر مواد سلولزی می باشد که علاوه بر قیمت بالا موارد ، استفاده دیگری در صنایع مختلف دارد .

پانل های ساخته شده از دور ریز های تخته چند لایی با استفاده از روکش چوب گردو روکش می شوند . فرایند روکش کردن در فشار 30 بار و حرارت 120 درجه سانتی گراد است و در مدت زمان 8 دقیقه انجام می گیرد . چسب مورد استفاده برای روکش کردن پانل ها اوره فرمالدئید است که به ازای هر متر مربع از سطح پانل ها حدود 15 گرم از این چسب مورد استفاده قرار می گیرد . مشاهدات نشان می دهد که روکش پذیری پانل های ساخته شده بسیار خوب است و از این رو می تواند با روکش های مختلف طبیعی و مصنوعی چوبی تزیین شود .

تخته فیبر

از فیبر ها ( عناصر کشیده و باریک چوبی یا سایر الیاف چوبی ) که به صورت خمیر در آمده اند و از طریق فشردن ، تداخل و اتصال بین الیاف یا با افزودن چسب های مصنوعی به دست می آید .

صفحات فشرده چوبی مانند تخته فیبر ام دی اف از فراورده های جدید و پر کاربرد چوب است که دارای سطوحی صاف و لبه های فشرده می باشد . این چوب قابلیت برش و ماشین کاری دارد و از نظر کاربردی و مهندسی دارای ویژگی های مطلوب می باشد و این مزایا باعث شده در سال های اخیر استفاده از ام دی اف افزایش یابد و در انواع کابینت ،مبلمان ، قفسه ها و سایر موارد استفاده شود .

ام دی اف ها وقتی در شرایط مختلف ( از نظر دما و رطوبت ) قرار گیرند ، تغییراتی در خواص آن ایجاد می شود ، به عنوان مثال جذب رطوبت تاثیر منفی بر اتصالات الیاف دارد و موجب تغیر ضخامت و کاهش مقاومت تخته می شود . در ساخت ام دی اف از چسب فرمالدئید استفاده می شود که واکنش پذیری بالا ، هزینه پایین ، سهولت استفاده ، انحلال پذیری در آب وچسبندگی خوب با چوب دارد و این چسب به رطوبت و دما حساس است .

در بسیاری از شرایط محصولات ساخته شده از چند سازه های چوبی ، در معرض بار و شرایط محیطی قرار می گیرند که شکل آنها را به طور چشم گیری تغییر می دهد . چو در سال 1970 رفتار الاستیک و غیر الاستیک تخته خرده چوب های تجاری روکش شده با لایه های نازک از چوب گردو در ضخامت های مختلف را بررسی کرد و نشان داد که مقاومت خزشی تخته خرده چوب روکش شده به طور چشم گیری افزایش یافت .

تخته فیبر از فیبر هایی ( عناصر کشیده و باریک چوبی یا سایر الیاف غیر چوبی ) که به صورت خمیر در می آیند و از طریق فشردن ، تداخل و اتصال بین الیاف با افزودن چسب های مصنوعی به دست می آید .

انواع تخته فیبر از لحاظ تولید به دو دسته ( S1S ) و ( S2S) تقسیم می شود . تخته فیبر ( S1S ) دارای یک رویه صاف است و تخته فیبر ( S2S ) دارای دو رویه صاف است .

موارد مصرف تخته فیبر :

1.محصولات بیرونی مثل تخته پوشی که به علت عایق بودن در برابر رطوبت در قسمت های بیرونی ساختمان استفاده می شوند .

2.محصولات درونی مثل تخته های ساختمانی ، تخته آجری سقف ، تخته صدا گیر و غیره .

ام دی اف ها یک نوع تخته فیبر هستند که به روش خشک تولید می شوند ، ام دی اف ها را بعد از تولید می توان روکش کرد . روکش های تزیینی علاوه بر زیبایی به دوام وکاربرد آن در محیط هایی مثل آشپزخانه کمک می کند . روکش ملامینه متداول ترین نوع روکش ام دی اف است که در آن کاغذ نقشه دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرس بر روی تخته چسبانده می شود .

از جمله خصوصیات متنوع ام دی اف عبارتند از :

خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا ، دامنه وسیع ضخامت و ابعاد ام دی اف تولیدی ، قابلیت آسان ماشین کاری و سنباده زنی ، سطح صاف و یک دست ، زیبایی ظاهری و ظریف شبیه به چوب ، قیمت مناسب

تولید انواع مختلف این محصول در جهان و دامنه کاربرد آن بسیار وسیع است . این تخته های ام دی اف بسیار متنوع ، مقاوم در برابر رطوبت ، آب ، آتش ، قارچ ، حشره و غیره است . تولید ام دی اف با خاصیت مقاومت در برابر رطوبت ، بیشتر برای مصارف در محیط های با رطوبت نسبی حداکثر 80 % با به کار گیری چسب اوره فرمالدئید معمولی مورد استفاده در تولید ام دی اف یا استفاده از یک چسب ضد رطوبت جایگزین امکان پذیر است . تمام خصوصیات مثبت ام دی اف معمولی در این نوع تخته ها به اضافه استحکام طولانی تر و تغییر ابعاد کمتر در اثر رطوبت موجود است .

موارد استفاده از ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت عبارتند از : مبلمان حمام ودستشویی ، کابینت دور ظرف شویی ، کف پوش ها ، پنجره ها ، پله ها و پروفیل های خاص و …

برای اینکه ام دی اف ها در برابر حشرات و قارچ ها مقاوم باشند ، باید ام دی اف ها را با پوشش های ضد آتش پوشاند یا مواد و نمک های خاص ضد آتش به آن افزود ، ولی بهترین راه اضافه کردن این مواد در حین تولید است . موارد مصرف این نوع تخته ها در دیوار ها ، پارتیشن ها ، قفسه فروشگاه ها و … است .

تخته فیبر اچ دی اف با چگالی بالا در ورقه چوب فیبر :

اضافه کردن چسب اوره فرمالدئید یا دیگر رزین های مصنوعی با روند فشرده سازی در حرارت بالا و تحت فشار قرار دادن آن تولید می شود . بافت این سطح از ورق متراکم و صاف است . در واقع با اضافه کردن فیبر ، چسب و فشار در حین پروسه تولید ، اوراق سنگین تر تولید می شود . از این ام دی اف های سنگین در کف پوش ها ، پله ها ، قفسه های صنعتی ، میز کار و … استفاده می کنند .

این تخته ها دو نوع هستند :

  1. روکوب گونیایی : که صفحات دارای رنگ های مختلفی هستند مانند مرمری روشن وتیره و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند . این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم هستند و برای پوشش دیوار ها به کار می رود .
  2. روکوب مربعی : که به شکل مربع یا مستطیل هستند و برای پوشش کف آشپز خانه ، حمام و سرویس ها استفاده می کنند .

لایه این پارکت ها به صورت زیر است :

  1. سطح خارجی از لمینت سخت و مقاوم
  2. ورق طرح چوب
  3. فیبر ضد رطوبت
  4. ورق ملامین ضد رطوبت

در مقابل ام دی اف های سبک وزن هستند که استحکام بالایی ندارند و در مواردی که عایق صدا بودن مورد نیاز است تولید و عرضه می شوند . این ام دی اف ها برای ساخت پروفیل های تزیینی معماری ، ساخت غرفه های نمایشگاهی و حمل ونقل استفاده می شود . یک نوع ام دی اف دیگر هم وجود دارد که روکش تزیینی دارند که مهم ترین آماده سازی ام دی اف جهت کاربرد نهایی ، روسازی آن و روکش نمودن آن است . انواع روکش ها شامل روکش های چوبی ، کاغذی ، ملامینه ، پی وی سی و … می باشد .

به دلیل ویژگی های عالی تخته فیبر استفاده آنها بسیار زیاد است از جمله در تولید مبلمان ، بلند گو و تقویت پانل های دیواری برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود . همچنین می توان از تخته سه لا در وسایل نقلیه ، هواپیما و سایر دکوراسیون های ساختمان های صنعتی و مسکونی استفاده کرد . پس از پردازش ثانویه بر روی آنها تخته فیبر متوسط می تواند مورد استفاده در کف ، تخته ضد آب ، پانل های ستون ، خودرو ، قفسه های کابینت و همچنین سقف های مسکونی قرار گیرد . این تخته فیبر ها و ام دی اف ها از لحاظ اقتصادی و طبیعت نزدیک به چوب بسیار قابل توجه هستند .

نئوپان

صنعت تخته خرده چوب یکی از صنایع جدید است و در مقایسه با صنایع تخته فیبر و تخته چند لایی خدمت چندانی ندارد . این صنعت در حال حاضر به علت استفاده از هر گونه ضایعات چوبی اعم از مازاد مزارع پنبه و غلات ، کتان ، کنف و شاخه ها و دیگر گیاهان چوبی در ردیف مهم ترین صنایع وابسته به چوب قرار دارد .

تخته خرده چوب فراورده چوبی صفحه ای شکل است که از مخلوط خرده چوب با سایر مواد لینکو سلولزی و مواد چسبنده به کمک فشار و حرارت دادن ساخته می شود .

نئوپان یا تخته خرده چوب که از خرده های چوب ساخته می شوند و در برخی کاربرد ها به جای تخته چوب به کار می رود . این محصول از صنایع باز یافت چوب است که در جریان استفاده از درختان برای مصارف مختلف ، ضایعات بدست آمده را تبدیل به خرده چوب نموده و با مخلوطی از چسب های شیمیایی با استفاده از حرارت و فشار پرس به دست می آید .

نئوپان یکی از نام های تجاری این محصول بوده که به علت استفاده مکرر آن در ایران به خود محصول گفته می شود . نحوه ساختن آن این گونه است که خرده چوب هایی که مصرف ندارد جمع آوری کرده ، در کارخانه خرد می کنند و پس از آسیاب کردن با دستگاه مخصوص آن را خرد می کنند و سپس آنها را با چسب مخصوص ترکیب می کنند . این مواد را در داخل قالب های مخصوص می ریزند و تحت فشار قرار می دهند . این محصول پس از بریدن و سنباده زدن روانه بازار می شود.

نئوپان ها هم با روکش هم بدون روکش به بازار عرضه می شوند . موارد بدون روکش آن در صنایع مبلمان سازی و یا ساخت قفسه های نمایشگاهی که پس از اتمام کار می توان رنگ آمیزی کرد ، استفاده  می شود . اما روکش دار های آن که با استفاده از روکش های ملامینه ، کاغذی و چوبی روکش شده اند و در کابینت آشپز خانه ، دراور ، تخت ، کمد و … استفاده می شود .

روکش ملامینه یا کاغذی که لترون نامیده می شود ، برای ساخت بدنه های کابینت ، بدنه های دراور ، کمد ها و … و به طور کلی جاهایی که دیده نمی شود یا کمتر دیده می شود استفاده می شوند . اما نئوپان هایی که روکش چوب دارند برای مبلمان سازی و دکوراسیون داخلی کاربرد دارند مثل صفحات میز های ناهار خوری ، بدنه و سر تخت سرویس های خواب ، بدنه های دراور و یا تختی سرویس های خواب که ترکیبی از چوب و ( نئوپان ) می باشد . هر چند در دهه اخیر بیشتر از ام دی اف استفاده می شود .

طبقه بندی تخته خرده چوب ( نئوپان ) بر اساس چگونگی سطح رویه :

بر این اساس تخته خرده چوب به چهار قسمت تقسیم می شود :

  1. نئوپان بدون روکش : که به دو صورت سنباده شده وجود دارد . مصارف آن بیشتر در سقف کاذب و طبقات داخلی کمد است .
  2. نئوپان با روکش طبیعی ( چوبی ) : برای تزیین نئوپان می توان از روکش چوبی استفاده کرد . این تخته بیشتر در دکوراسیون داخلی ، صفحه میز و کابینت به کار می رود .
  3. نئوپان با روکش مصنوعی : که با روکش ها مصنوعی کاغذی ساده ، رنگی و نقش دار تزیین شده اند و برای مکان هایی که رطوبت و حرارت زیاد دارد مصرف می شود ، مانند دیوار حمام و رختکن ، میز رستوران ها ، کابینت آشپزخانه .
  4. نئوپان لعاب دار : که سطح آنها توسط یک لایه رنگ آغشته به مواد حفاظتی و ضد رطوبتی پر شده است و بر حسب نیاز یک سطح یا هر دو سطح آن پوشیده شده است . از این تخته برای دیوار های آشپزخانه ، حمام و سرویس های لابراتور استفاده می شود .