تبریز صنعت،قالب فلزی،قالب فلزی بتن،قالب بتن،قالب بندی بتن،خاموت زن،دستگاه خم برش میلگرد،خم برش میلگرد

قالب فلزی بتن تبریز صنعت

قالب فلزی بتن تبریز صنعت

سازه های بتنی به صورت معمولی و پیشرفته وجود دارد و در ساختمان های مدرن به کار می رود . این ساختمان ها از قالب و اسکلت بتن تشکیل می شوند و به صورت عمودی و افقی در اسکلت ساختمان به کار می روند . این ستون ها مهم ترین عنصر در ساختمان می باشد . اگر از این ستون های بتنی استفاده نشود ، ساختمان دچار آسیب می گردد.

ترکیب قالب فلزی با بتن بسیار خوب و به عنوان بتن بسیار قوی در فشرده سازی برای تولید است . استفاده از این قالب فلزی بتن در ساختمان بسیار آسان و ارزان است و از فولاد بسیار بسیار قوی در ساخت این قالب ها استفاده می کنند . این قالب ها را از بتن پر می کنند و فرم خاصی که می خواهند می دهند . قالب های فلزی که معمولا از فولاد است ، پس از اینکه در ساختمان وصل شد ، درون آن را با بتن که مخلوطی از سیمان ، شن ، ماسه و سنگ تراشه است با طیف وسیعی از آب پر می کنند . این بتن پس از چند ساعت در قالب سخت می شود و پس از آن قالب ها را باز می کنند . در این بین هر روز سطح بتن با آب شستشو می شود تا در برابر واکنش های شیمیایی مقاوم باشد . استفاده از قالب فلزی بتن باعث سهولت در اجرا ، سبکی وزن ، هزینه کم ، فرم پذیری و مقاومت خمشی قابل توجه می شود . با افزایش مقاومت خمشی و قرار گیری آن به روی تیر های فرعی و ریختن بتن به روی آنها این محصول به عنوان فولاد تقویتی مورد استفاده قرار می گیرد .

قالب فلزی بتنی ویژگی هایی دارند از جمله این که این قالب فلز باعث عدم چسبندگی بتن و سیمان به سطح قالب می شود و به راحتی می توان سطح فلزی را از هر گونه اضافات بتنی پاک کرد . این قالب فلز باعث جلوگیری از خوردگی قالب می شود ، چون اصولا  قالب های چوبی باعث خوردگی چوب می شود ولی فلز این گونه نیست . در نتیجه از نظر اقتصادی  بسیار با صرفه تر است . کاهش هزینه های تمیز کاری و ترمیم قالب وجود دارد . فاقد عوامل اثر گذار بر روی بتن تازه می شود . این فلز باعث حذف حباب های ایجاد شده در بین قالب و بتن می شود .

مزایای ساختمان های فلزی

 

 1. مقاومت بالا : مقاومت فولاد بالا بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از بتن بزرگ تر است . این موضوع در ساختمان های مرتفع و ساختمان هایی که بر روی زمین های سست احداث می شود ، از اهمیت بیشتری برخور دار است . اگر مناطقی تحت نیروی کششی قرار گرفته و بتن مسلح نشده باشد تخریب می شود .
 2. خواص ارتجاعی : به علت همگن بودن فولاد خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقویت بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا محدوده وسیعی از تنش ها از قانون هوک به خوبی پیروی می کند .
 3. ضریب نیروی لرزه ای : در قالب بتنی مسلح به علت وزن بیشتر ضریب نیروی لرزه ای از قالب فلزی بزرگ تر است .
 4. شکل پذیری : یکی از خواص مهم مصالح فلزی شکل پذیری آنها است . فلزات قادرند تمرکز تنش ، نیرو های دینامیکی و ضربه را تحمل کنند ، در حالی که بتن ترد و شکننده است و در مقابل این نیرو ها ضعیف است .
 5. خواص یکنوخت : فولاد در داخل کار خانه و تحت نظارت دقیق تهیه می شود ، به همین خاطر یکنواخت است . این به نوبه خود منجر به صرفه جویی مصالح می شود .
 6. دوام : دوام فولاد بسیار بالا است . اگر از ساختمان های فلزی نگهداری خوبی کنند ، برای سالیان متمادی قابل استفاده خواهد بود .
 7. وزن کم : میانگین وزن اسکلت فولادی 250 تا 390 کیلوگرم در هر متر مربع است و یا 80 تا 130 کیلوگرم در هر متر مکعب است . در حالی که ساختمان های بتنی بین 480 تا 780 کیلوگرم در هر متر مربع یا 160 تا 250 کیلوگرم در هر متر مکعب هستند .
 8. پیوستگی مصالح : قطعات فلزی به دلیل پیوستگی مصالح همگن هستند ولی در قطعات بتنی در هر لرزه به پوشش بتنی روی میلگرد صدمه وارد می شود و ترک بر می دارد و احتمال دارد در پس لرزه یا زلزله بعدی تخریب شود .
 9. اشغال فضا : ساختمان های فلزی از نظر ستون ها ، تیر ها ، ارتفاع و ابعاد کوچک تر از ساختمان های بتنی هستند .
 10. سرعت اجرا : سرعت نصب قطعات فلزی نسبت به قطعات بتنی بسیار بالا است .

معایب ساختمان های فلزی

 

 1. ضعف در برابر حرارت : مقاومت فلز با افزایش دما کاهش می یابد . اگر دمای اسکلت فلز به حدود 600 درجه سانتی گراد برسد تعادل ساختمان به خطر می افتد .
 2. خوردگی فلز : ساختمان های فلزی در مقابل عوامل جوی دچار خوردگی می شوند و مخارج نگهداری و محافظت آن زیاد است .
 3. تمایل قطعات فشاری به کمانش : با توجه به اینکه تعداد قطعات فلزی زیاد و ابعاد آن کوچک است ، کمانش در آنها زیاد است و این یک نقطه ضعف است .
 4. جوش نا مناسب : استفاده از پیچ و مهره و تهیه قطعات در کار خانه اقتصادی و فنی است . استفاده از جوش برای اتصال قطعات ، مهارت کم جوشکاران ، قدیمی بودن ماشین آلات و گرن بودن هزینه جوش بزرگ ترین ضعف اسکلت های فلزی است .

مزایای ساختمان های بتنی

 

 1. در ساختمان های بتن آرمه شکل پذیری بهتر انجام می شود .
 2. مقاومت سازه های بتنی با گذشت زمان افزایش می یابد .
 3. اگر صحیح اجرا شوند به مراتب مقرون به صرفه تر هستند .
 4. در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارند .
 5. در مقابل نشست و زمین لرزه مقاومت بیشتری دارند .
 6. از لحاظ بهداشتی بهترین نوع ساختمان است .
 7. مقاومت در برابر آتش سوزی در سازه های بتنی خیلی بیشتر است .
 8. ساختمان های بتنی از یک سو زیبایی ساختمان های سنگی را دارند و از سوی دیگر مقاومت ساختمان های بتنی را دارند .

 

معایب ساختمان های بتنی

 

 1. احتیاج به نیروی متخصص در قالب بندی و بتن سازی را دارد . اگر عمل قالب بندی به طور فنی و اصولی انجام نشود ممکن ست در نتیجه فشار بتن تازه قالب در برود .
 2. انتقال گرما و سرما توسط ساختمان های بتونی به داخل ساختمان به راحتی انجام می گیرد که این یک ضعف است .
 3. نیاز به ماشین آلات بتون ساز و حمل بتون و وسایل دیگر وجود دارد .
 4. اگر عضوی از ساختمان های بتونی خراب شود امکان تعویض و ترمیم وجود ندارد .
 5. عدم تقویت و امکان گسترش پس از ساخته شدن دارد .
 6. شرایط گرمی و سردی هوا در اجرای آن تاثیر دارد .
 7. وزن ساختمان های بتونی بیشتر از ساختمان های فولادی است .
 8. اجرای ساختمان های بتونی برای کسب مقاومت مناسب جهت تحمل بار احتیاج به مدت زمانی حدود 14 تا 28 روز دارد . باید یک ستون بتونی مقاومت کافی به دست آورد تا قادر باشد به راحتی نیرو های وارده بر آن را به فندانسیون منتقل کند .