تبریز صنعت،قالب فلزی،قالب فلزی بتن،قالب بتن،قالب بندی بتن،خاموت زن،دستگاه خم برش میلگرد،خم برش میلگرد

قالب فلزی بتن تبریز صنعت

قالب فلزی بتن تبریز صنعت

قالب فلزی بتن

سازه های بتنی به صورت معمولی و پیشرفته وجود دارد و در ساختمان های مدرن به کار می رود . این ساختمان ها از قالب و اسکلت بتن تشکیل می شوند و به صورت عمودی و افقی در اسکلت ساختمان به کار می روند . این ستون ها مهم ترین عنصر در ساختمان می باشد . اگر از این ستون های بتنی استفاده نشود ، ساختمان دچار آسیب می گردد.

ترکیب قالب فلزی با بتن بسیار خوب و به عنوان بتن بسیار قوی در فشرده سازی برای تولید است . استفاده از این قالب فلزی بتن در ساختمان بسیار آسان و ارزان است و از فولاد بسیار بسیار قوی در ساخت این قالب ها استفاده می کنند . این قالب ها را از بتن پر می کنند و فرم خاصی که می خواهند می دهند . قالب های فلزی که معمولا از فولاد است ، پس از اینکه در ساختمان وصل شد ، درون آن را با بتن که مخلوطی از سیمان ، شن ، ماسه و سنگ تراشه است با طیف وسیعی از آب پر می کنند . این بتن پس از چند ساعت در قالب سخت می شود و پس از آن قالب ها را باز می کنند . در این بین هر روز سطح بتن با آب شستشو می شود تا در برابر واکنش های شیمیایی مقاوم باشد . استفاده از قالب فلزی بتن باعث سهولت در اجرا ، سبکی وزن ، هزینه کم ، فرم پذیری و مقاومت خمشی قابل توجه می شود . با افزایش مقاومت خمشی و قرار گیری آن به روی تیر های فرعی و ریختن بتن به روی آنها این محصول به عنوان فولاد تقویتی مورد استفاده قرار می گیرد .

قالب فلزی بتنی ویژگی هایی دارند از جمله این که این قالب فلز باعث عدم چسبندگی بتن و سیمان به سطح قالب می شود و به راحتی می توان سطح فلزی را از هر گونه اضافات بتنی پاک کرد . این قالب فلز باعث جلوگیری از خوردگی قالب می شود ، چون اصولا  قالب های چوبی باعث خوردگی چوب می شود ولی فلز این گونه نیست . در نتیجه از نظر اقتصادی  بسیار با صرفه تر است . کاهش هزینه های تمیز کاری و ترمیم قالب وجود دارد . فاقد عوامل اثر گذار بر روی بتن تازه می شود . این فلز باعث حذف حباب های ایجاد شده در بین قالب و بتن می شود .

مزایای ساختمان های فلزی

 

 1. مقاومت بالا : مقاومت فولاد بالا بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از بتن بزرگ تر است . این موضوع در ساختمان های مرتفع و ساختمان هایی که بر روی زمین های سست احداث می شود ، از اهمیت بیشتری برخور دار است . اگر مناطقی تحت نیروی کششی قرار گرفته و بتن مسلح نشده باشد تخریب می شود .
 2. خواص ارتجاعی : به علت همگن بودن فولاد خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقویت بسیار خوبی مصداق عملی دارد . فولاد تا محدوده وسیعی از تنش ها از قانون هوک به خوبی پیروی می کند .
 3. ضریب نیروی لرزه ای : در قالب بتنی مسلح به علت وزن بیشتر ضریب نیروی لرزه ای از قالب فلزی بزرگ تر است .
 4. شکل پذیری : یکی از خواص مهم مصالح فلزی شکل پذیری آنها است . فلزات قادرند تمرکز تنش ، نیرو های دینامیکی و ضربه را تحمل کنند ، در حالی که بتن ترد و شکننده است و در مقابل این نیرو ها ضعیف است .
 5. خواص یکنوخت : فولاد در داخل کار خانه و تحت نظارت دقیق تهیه می شود ، به همین خاطر یکنواخت است . این به نوبه خود منجر به صرفه جویی مصالح می شود .
 6. دوام : دوام فولاد بسیار بالا است . اگر از ساختمان های فلزی نگهداری خوبی کنند ، برای سالیان متمادی قابل استفاده خواهد بود .
 7. وزن کم : میانگین وزن اسکلت فولادی 250 تا 390 کیلوگرم در هر متر مربع است و یا 80 تا 130 کیلوگرم در هر متر مکعب است . در حالی که ساختمان های بتنی بین 480 تا 780 کیلوگرم در هر متر مربع یا 160 تا 250 کیلوگرم در هر متر مکعب هستند .
 8. پیوستگی مصالح : قطعات فلزی به دلیل پیوستگی مصالح همگن هستند ولی در قطعات بتنی در هر لرزه به پوشش بتنی روی میلگرد صدمه وارد می شود و ترک بر می دارد و احتمال دارد در پس لرزه یا زلزله بعدی تخریب شود .
 9. اشغال فضا : ساختمان های فلزی از نظر ستون ها ، تیر ها ، ارتفاع و ابعاد کوچک تر از ساختمان های بتنی هستند .
 10. سرعت اجرا : سرعت نصب قطعات فلزی نسبت به قطعات بتنی بسیار بالا است .

معایب ساختمان های فلزی

 

 1. ضعف در برابر حرارت : مقاومت فلز با افزایش دما کاهش می یابد . اگر دمای اسکلت فلز به حدود 600 درجه سانتی گراد برسد تعادل ساختمان به خطر می افتد .
 2. خوردگی فلز : ساختمان های فلزی در مقابل عوامل جوی دچار خوردگی می شوند و مخارج نگهداری و محافظت آن زیاد است .
 3. تمایل قطعات فشاری به کمانش : با توجه به اینکه تعداد قطعات فلزی زیاد و ابعاد آن کوچک است ، کمانش در آنها زیاد است و این یک نقطه ضعف است .
 4. جوش نا مناسب : استفاده از پیچ و مهره و تهیه قطعات در کار خانه اقتصادی و فنی است . استفاده از جوش برای اتصال قطعات ، مهارت کم جوشکاران ، قدیمی بودن ماشین آلات و گرن بودن هزینه جوش بزرگ ترین ضعف اسکلت های فلزی است .

مزایای ساختمان های بتنی

 

 1. در ساختمان های بتن آرمه شکل پذیری بهتر انجام می شود .
 2. مقاومت سازه های بتنی با گذشت زمان افزایش می یابد .
 3. اگر صحیح اجرا شوند به مراتب مقرون به صرفه تر هستند .
 4. در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بالایی دارند .
 5. در مقابل نشست و زمین لرزه مقاومت بیشتری دارند .
 6. از لحاظ بهداشتی بهترین نوع ساختمان است .
 7. مقاومت در برابر آتش سوزی در سازه های بتنی خیلی بیشتر است .
 8. ساختمان های بتنی از یک سو زیبایی ساختمان های سنگی را دارند و از سوی دیگر مقاومت ساختمان های بتنی را دارند .

 

معایب ساختمان های بتنی

 

 1. احتیاج به نیروی متخصص در قالب بندی و بتن سازی را دارد . اگر عمل قالب بندی به طور فنی و اصولی انجام نشود ممکن ست در نتیجه فشار بتن تازه قالب در برود .
 2. انتقال گرما و سرما توسط ساختمان های بتونی به داخل ساختمان به راحتی انجام می گیرد که این یک ضعف است .
 3. نیاز به ماشین آلات بتون ساز و حمل بتون و وسایل دیگر وجود دارد .
 4. اگر عضوی از ساختمان های بتونی خراب شود امکان تعویض و ترمیم وجود ندارد .
 5. عدم تقویت و امکان گسترش پس از ساخته شدن دارد .
 6. شرایط گرمی و سردی هوا در اجرای آن تاثیر دارد .
 7. وزن ساختمان های بتونی بیشتر از ساختمان های فولادی است .
 8. اجرای ساختمان های بتونی برای کسب مقاومت مناسب جهت تحمل بار احتیاج به مدت زمانی حدود 14 تا 28 روز دارد . باید یک ستون بتونی مقاومت کافی به دست آورد تا قادر باشد به راحتی نیرو های وارده بر آن را به فندانسیون منتقل کند .