تبریز صنعت،قالب فلزی،قالب فلزی بتن،قالب بتن،قالب بندی بتن،خاموت زن،دستگاه خم برش میلگرد،خم برش میلگرد

تخته چند لایی

تخته چند لایی

تخته چند لایی

چوب از زمان قدیم با انسان بوده و تا به امروز این رابطه هیچگاه قطع نشده ، شاید کم رنگ شده باشد که آن هم به دلیل وجود موادی مثل فولاد و بتن است. چوب ابتدا برای ساخت ابزار های اولیه مثل خانه و قایق بوده ، اما بعد از آن اکثر اشیاء و ابزار های سودمندی که انسان قرن ها برای پیشرفت زندگی خود به آنها متکی بوده است ، به کار می رود . برای ساخت و ساز های چوبی باید جنگل ها را از بین برد و درخت ها را برید ، ولی یک راه برای حل این مشکل وجود دارد و آن هم اینکه به ازای بریدن هر درخت یک درخت بکاریم ، در واقع با این کار از آلودگی کارخانه های تولید فولاد و بتن نیز می توان جلوگیری کرد .

تخته ها حاوی لایه های حرارتی هستند که پس از تبدیل چوب خام به لایه های نازکتر و سپس افزودن این لایه ها با چسب و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر و فشردن و چسباندن آنها به تعداد خود تهیه می شوند . محصول به دست آمده تخته چند لایی و یا سه لایی می گویند . تخته 3 لا ، 5 لا ، 7 لا ، 9 لا و … از این جمله است . غالبا تخته سه لا ها طوری ساخته می شوند که بافت های مجاور بر یکدیگر عمود باشند.

یک تخته چند لایی شامل ظاهری صاف وسطحی دو طرفه می باشد . در بعضی موارد چند لایه باریک به یکدیگر چسبانده شده و به این ترتیب ضخامت ، طول و عرض مناسب برای تخته سه لا درست می شود و در برخی موارد لایه وسط تخته سه لا ممکن است از تعدادی تخته متصل به هم درست شود . ضخامت مغزی تابع ضخامت کلی تخته سه لا می باشد . بالاترین استاندارد از لحاظ فنی تولید تخته چند لایی ترکیبی از چوب طبیعی با مزایای پانل از نظر ثبات و ابعاد آن می باشد .طیف نرم افزاری این محدوده شامل تولید مبلمان تزیینی و قاب سازی برای ساخت و ساز خانه چوبی مانند دیوار ها ، سقف و پانل های سقف برای تحمل بار سازه در اتوماسیون مهندسی است.

تخته چند لایی این گونه ساخته می شود که ابتدا چوب را به لایه های نازک برش می دهند ، سپس چسب را بین لایه ها می ریزند ، لایه ها را تحت فشار قرار می دهند ، مواد به هم چسبیده شده برای مدتی در این حالت قرار می گیرند ، سپس تخته آماده شده را به صورت چهار ضلعی برش می زنند و مرتب سازی می کنند . از چسب بسیاری برای پوشش لایه های میانی استفاده می کنند و دو طرف تخته را اصلاح می کنند . پانل های آماده شده به صورت چند لایه بر روی همدیگر انباشته می شوند و از لحاظ طول و عرض قالب بندی انجام می شود .

به عنوان مثال کف پوش چند لایه با استفاده از لایه های متعدد از تخته سه لا ساخته شده است . مزیت اصلی این کف پوش چند لایه این است که لایه های بالایی روکش معمولا ضخیم تر دارند ، حدود 4 تا 6 میلی متر ضخامت آنها می باشد . این کف پوش ها قوی و پایدار هستند و از لحاظ گرمایشی بسیار مورد توجه قرار گرفته است . چسبی که بین این لایه ها ریخته می شود ، پس از فشار زیاد به صورت جامد باقی می ماند و این باعث استحکام بیشتر لایه ها به یکدیگر می شود به همین دلیل مقاومت بیشتری نسبت به تخته های یک لایه دارد .

مزایای تخته چند لایی :

 1. تخته سه لا از نظر مقایسه وزنی به مراتب قوی تر از تخته های یک تکه است . زیرا هر یک از لایه های آن موجب تقویت لایه های بعدی می شود .
 2. به طور کلی تخته چند لایی سبک وزن هستند .
 3. پیچ و میخ را می توان خیلی نزدیک به لبه های تخته متصل کرد بدون آن که تخته چند لایی دچار ترک شود .
 4. احتمال تاب خوردگی در آن بسیار کم است .
 5. تخته چند لایی به صورت ورقه های بزرگ در دسترس هستند ، در نتیجه بسیار با صرفه می باشند .
 6. تخته چند لایی را می توان با روکش های بسیار متنوع خریداری کرد .
 7. راه های استفاده از تخته چند لایی و سه لا :
  1. ذخیره سازی : در هنگام ذخیره سازی تخته ها باید به صورت افقی حداکثر با فاصله یک متر از یکدیگر قرار گیرند تا به خوبی خشک شوند ، باید از نظر تهویه مطبوع باشند و باید کاملا به منظور حفاظت از نفوذ رطوبت و خسارت از از سطوح پوشش داده شوند .
  2. استفاده از این چوب ها برای فضای داخلی : پانل های یک لایه و چند لایه عمدتا برای تولید مبلمان و عناصر تزیینی برای داخل کشور صرف می شود . هنگامی که این تخته ها از کارخانه خارج می شوند ، تخته های تک لایه حداقل باید -2 الی 8 % آن رطوبت داشته باشند و تخته چند لایی حداکثر باید -3 الی 10 % رطوبت داشته باشند . هر گونه تغییرات دما و یا رطوبت اضافی باعث تورم و انقباض آنها می شود . بهتر است برای حفظ درجه حرارت ، محیط بیش از حد خشک باشد . اما اگر این پانل ها بیش از حد نزدیک منابع گرما قرار گیرند باعث ترک خوردگی ضعیف می شوند ، به خصوص زمانی که در معرض ساخت طولانی مدت قرار گیرند مثل استفاده در قطعات مبلمان یا درب های باریک .
  3. استفاده از این چوب ها برای محیط های بیرونی و مرطوب : هر دو چوب های یک لایه و چند لایه نیاز به چسب در سطح و لبه آن دارد که با مواد حفاظتی مناسب پر می شوند و باید اقدامات خاص مد نظر قرار گیرد تا از تورم چوب جلوگیری شود .
  4. استفاده از این چوب ها برای محیط های ثابت : این کار شامل تمام ویژگی ها و ارزش های نسبی آن است .
  5. از این چوب های 3 لا و 5 لا با توجه به استاندارد های جهانی برای مناطق خشک و مرطوب و محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد .