تبریز صنعت،قالب فلزی،قالب فلزی بتن،قالب بتن،قالب بندی بتن،خاموت زن،دستگاه خم برش میلگرد،خم برش میلگرد

قالب بندی فونداسیون

اولین اقدام در اجرای یک پروژه گودبرداری و سپس شروع عملیات قالب بندی فونداسیون است. برای این امر ابتدا خطوط آکس بندی و حدود قالب فونداسیون در روی زمین خط کشی و میخ گذاری شده و سپس عملیات قالب بندی فونداسیون آغاز می شود. برای قالب بندی فونداسیون از قالب های آجری، چوبی و یا فلزی استفاده می شود.
استفاده از قالب فلزی جهت قالب بندی فونداسیون به جهت استحکام و سطح شاقولی مناسب نسبت به سایر روش های قالب بندی توصیه می شود. در بسیاری از پروژه های ساختمانی بلند مرتبه که عمق پی زیاد بوده و یا میزان سطح قالب بندی فونداسیون کمتر است از قالب های فلزی استفاده می شود.
برای اجرای انواع فونداسیون مانند گسترده، نواری و منفرد از قالب های مدولار و اتصالاتی همچون پین و گوه یا کلمپس، گیره و قید لوله ای یا ناودانی استفاده می شود، برای گوشه های داخلی و خارجی از کنج های بیرونی به ویژه نبشی صفر استفاده می گردد اجرای قالب بندی کلیه پی ها و فونداسیون ها اعم از فونداسیون منفرد ، نواری ، رادیه ، باسکولی ، پی های شیبدار ، شناژ ها ، سکو و پدستال ها و … با استفاده از قالب های مدولار بسیار ساده ، اقتصادی و سریع می باشد .
از ترکیب و اتصال پانل های فلزی ، لوله های پشت بند ، اتصالات از قبیل پین و گوه ، گیره لوله به قالب ، نبشی پانچ شده و کاربرد کنجهای داخلی ، کنجهای بیرونی و فیلر ها می توان انواع فونداسیون را قالببندی و اجرا نمود .
در عین حال باید توجه داشت فونداسیون پرحجم ترین و سنگین ترین بخش سازه بتنی می باشد و حجم زیاد بتن و سرعت پرشدن قالب منجر به فشار جانبی بتن و نیروی بالارانش می گردد و همواره می بایست سه مورد زیر مدنظر قرار گیرد .

• پایداری مجموعه قالب
• دفع نیروی هیدرو استاتیک و فشار جانبی بتن
• دفع نیروی بالا رانش یا Uplift
با استفاده از میان بولت ها ، قطعات مدفون ، پشت بندهای مورب ، اتصالات کابلی و کششی ، جک های شاقول کننده می توان در پایدارسازی مجموعه قالب و دفع نیروهای جانبی بتن و بالارانش بهره برد .
از قالب بتن های استفاده شده در قالب بندی فونداسیون می توان در مراحل بعدی قالب بندی مانند ستون ها، دیوارها، تیرها، سقف ها و … استفاده نمود.
5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =